wtorek, 20 kwietnia 2010

Zamek w Lublinie


Lublin Castle, originally uploaded by Hodowca.

Dawno dawno temu, w mojej podstawówce wisiały na korytarzach zdjęcia z różnych miejsc Polski. Jako mały dzieciak uczyłem się z nich rozpoznawać charakterystyczne kształty: gdańskiego Żurawia, warszawskiej Syrenki czy Giewontu nad Zakopanem.

Było też jedno zdjęcie egzotycznego zamku, które według mnie znalazło się tam przez pomyłkę, bo z pewnością nie pochodziło z Polski. Tak przynajmniej rozumowałem w wieku ośmiu czy dziewięciu lat, patrząc na niespotykane u nas orientalne kształty fasady zamku w Lublinie. Oczywiście szybko przeczytałem podpis pod zdjęciem, ale dalej nie wierzyłem, że takie cudo znajduje się w moim kraju. Postanowiłem, że muszę tam kiedyś pojechać i zobaczyć je na własne oczy.

Moje marzenie spełniło się ponad dwadzieścia lat później. Zajechałem do Lublina akurat na piękny zachód słońca, więc nie namyślając się długo pierwsze kroki skierowałem pod zamek. Usiadłem sobie na murku, nasyciłem się widokiem, a potem wyciągnąłem aparat i powtórzyłem dokładnie ten sam kadr, który pamiętałem ze szkoły.

Niby nic wielkiego, Lublin nie jest daleko, ale co mi tam. Uwielbiam to uczucie, kiedy spełnia się jakieś moje marzenie z dzieciństwa, choćby było małe i błahe :-)

4 komentarze:

 1. Mariuszu, ja nic takiego nie pamietam cholercia...Na którym pietrze?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na którym piętrze? Nie pamiętam. To było ponad dwadzieścia lat temu - może to nawet nie był korytarz tylko jakaś sala, np geograficzna... Ale na pewno ten Lublin tam wisiał :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. czy to złudzenie optyczne za sprawą krzywizny ścian czy zdjęcie jest lekko krzywe ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcie faktycznie jest lekko pochylone, konkretnie o 0,4° w prawo. Myślę jednak, że większą rolę odgrywają niesymetryczne drzewa - one dodatkowo potęgują ten efekt.

  OdpowiedzUsuń