niedziela, 24 stycznia 2010

Rajd: na żywo i w HD, a nawet i lepiej


Rally Poland / Rajd Polski 2009, originally uploaded by Hodowca.
W tym tygodniu odbył się legendarny samochodowy rajd Monte Carlo. W Eurosporcie można było obejrzeć niemal wszystkie odcinki specjalne, i to na żywo! Kamery wysokiej rozdzielczości umieszczono wszędzie: na trasie, w helikopterach, a także wewnątrz samochodów. Nie przypominam sobie takiej relacji jak żyję, a rajdy śledzę nie od dziś.

Większość telewizyjnego przekazu z Monte Carlo odbywała się z kamer "onboard", czyli praktycznie z punktu widzenia kierowcy. "Jeśli oglądacie to w HD, to przysuńcie się do ekranu, zróbcie głośniej, a my na chwilę przestaniemy gadać" - mówili komentatorzy Eurosportu podczas zapierających dech w piersiach sekwencji. I mieli rację. Oglądanie zaśnieżonych alpejskich serpentyn, pokonywanych przy prędkościach przekraczających setkę, to było niesamowite przeżycie. Czy można sobie wyobrazić lepszy sposób oglądania rajdu samochodowego?

Można. Można pojechać na rajd i obejrzeć go na własne oczy. Tego żadna telewizja nie zastąpi :-)

Ja na Monte Carlo nie byłem. Może w przyszłym roku się wybiorę, kto wie. Za to w ubiegłym sezonie oglądałem 66 Rajd Polski, rozgrywany w czerwcu na Mazurach, w okolicach Mikołajek. To była historyczna impreza, ponieważ po raz pierwszy w historii Rajd Polski znalazł się w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. To tak jakby w Polsce rozegrano wyścig Formuły 1 :-) Do Mikołajek przyjechała cała światowa czołówka - najlepsi kierowcy i najmocniejsze samochody. A ja starałem się porobić im jak najlepsze zdjęcia. Nie było to łatwe. Zazdrościłem fotoreporterom w seledynowych kamizelkach, że mogą sobie podejść gdzie chcą i z bliska fotografować najciekawsze akcje. Ale nie żałuję. Trochę się nauczyłem i z następnego rajdu z pewnością przywiozę więcej dobrych ujęć. To wciąga!

Zeszłoroczny Rajd Polski i tegoroczne Monte Carlo miały jedną wspólną cechę: oba wygrał Fin Mikko Hirvonen. Dlatego to on jest na fotce powyżej. A więcej zdjęć, może nawet lepszych, znajdziecie na mojej galerii na flickr.com. Zapraszam do oglądania :-)

1 komentarz:

  1. Oglądałam 17.Rajd Rzeszowski w Tyczynie i byłam zafascynowana. Ziemia drżała, ręce mi się trzęsły, łapał mnie bezdech, krótko mówiąc rewelacja :)

    OdpowiedzUsuń